KAS SUKELIA ODOS VĖŽĮ?
Odos vėžį dažniausiai sukelia ultravioletinė (UV) saulės arba soliariumo skleidžiama šviesa. Toliau pateikiama keletas veiksnių, kurie gali turėti įtakos jūsų vaiko rizikai susirgti odos vėžiu:
Deginimasis saulėje ir buvimas saulėje be apsauginių priemonių
Oda pažeidžiama leidžiant laiką tiesioginėje saulės šviesoje, vidurdienį – nesant pavėsyje, neprisidengus drabužiais ar nenaudojant apsaugos nuo saulės.
Apsaugos nuo saulės nenaudojimas
Tinkama apsauga nuo saulės padeda sumažinti UV spindulių sukeliamą žalą, tačiau net 35 % tėvų retai arba niekada nepasirūpina vaikams skirtais apsauginiais drabužiais, kai jie būna saulėkaitoje.3
Lankymasis soliariume
Vienas soliariumo seansas iki 35 metų amžiaus gali padidinti odos vėžio riziką beveik 60 %.4 Nepaisant to, lankymasis soliariume per pastaruosius dešimt metų padidėjo nuo 11 % iki 14 %.5
Nudegimas saulėje
Kiekvienas nudegimas saulėje prisideda prie odos DNR pažeidimo. Jis yra kaupiamasis ir gali vėliau sukelti vėžį
1 Global Cancer Observatory
2 Skin Cancer Foundation
3 Sun exposure and risks associated, La Roche Posay and Ipsos, 2021
4 Irish Cancer Society
5 Euromelanoma clinical database
6 Cancer Research UK
7 La Roche Posay/IPSOS Skin Cancer Prevention study, 2015
APSAUGOKITE
SAVO VAIKŲ ATEITĮ
APSAUGODAMI
JŲ ODĄ ŠIANDIEN
PROGNOZUOJAMA, KAD
PER ATEINANČIUS 25 METUS
SERGAMUMAS ODOS VĖŽIU
IŠAUGS NET 40 %.1
NUDEGIMO SAULĖJE GALIMA IŠVENGTI
Vos vienas vaikystėje pūslėmis pasibaigęs nudegimas saulėje daugiau nei dukart padidina odos vėžio riziką suaugus.2
Nepaisant to, 35 % tėvų retai pasirūpina savo vaiko apsauginiais drabužiais, kai jie būna tiesioginėje saulės šviesoje.3
UV spinduliai daro poveikį vaikams būnant lauke – parke, žaidimų aikštelėje, sode. Apsaugodami savo vaikų odą dabar, mes galime
sustabdyti sergamumo odos vėžiu augimą ir apsaugoti naujos kartos ateitį.
SUŽINOKITE, KAIP APSAUGOTI JŲ ODĄ,
KAD JIE GALĖTŲ SAUGIAI
LEISTI LAIKĄ LAUKE.
Žinokite jų odos tipą
Oda paprastai skirstoma į šešis skirtingus tipus, atsižvelgiant į tai, kaip ji reaguoja, kai ji yra saulėje:
Supraskite ir tikrinkite UV spinduliuotės lygius
Galite patikrinti UV indeksą ir sužinoti dabartinį savo gyvenamosios vietos UV spinduliuotės lygį.
Pastaba. Vaikai, kurių jautrumas saulei padidėjęs (pvz., dėl sveikatos būklės, vaistų ar gydymo imunosupresiniais vaistais) arba turintys genetinį polinkį į odos vėžį, visada turi naudoti apsaugą nuo saulės, nepriklausomai nuo odos spalvos.
UV spindulių stiprumas priklauso nuo metų laiko ir šalies. Kai kuriose šalyse (arčiau pusiaujo) visus metus nustatoma stipri UV spinduliuotė.
Gyvenamosios vietos UV spinduliuotės lygį galite patikrinti naudodami savo telefone esančią orų programėlę arba meteorologijos interneto svetainėse.
Apsaugokite jų odą
Vaikų oda yra jautresnė nei suaugusiųjų, todėl būkite ypač atidūs, kad apsaugotumėte juos nuo saulės.
Likite šešėlyje
Kūdikiai iki 12 mėnesių turėtų likti šešėlyje, kurio nepasiekia tiesiogi
niai stiprūs saulės spinduliai, ypač nuo 10.00 iki 16.00 val., kai saulės
spinduliuotė yra stipriausia.
Jei jūsų kūdikis turi būti lauke arba automobilyje, naudokite apsaugą nuo saulės, įskaitant kepurę ir apsauginius drabu žius, taip pat pasirūpinkite UV spindulių nepraleidžiančia už danga ant automobilio langų ar vežimėlių. Vyresni vaikai taip pat turėtų leisti laiką šešėlyje, ypač kai saulės spinduliuotė yra stipriausia.
Pasirinkite apsauginius drabužius
Kūdikiai ir vaikai gali lengvai per kaisti, todėl jiems geriausia likti šešėlyje. Jei jūsų vaikas būna sau lėkaitoje, apsirenkite jį lengvais, laisvais drabužiais, kurie uždengia odą ir neleidžia perkaisti. Veidą, ausis ir kaklą pridengiančios kepurės taip pat padės apsaugoti juos nuo saulės. Kepurės su medžiaginiu atvartu nugaroje apsaugos geriau nei beisbolo kepuraitės. Taip pat galite įsigyti vaikams skirtų maudymosi kostiumėlių su apsauga nuo UV spindulių – patikrinkite UPF (ultravioletinės apsaugos faktorių). Visada prisiminkite po maudynių pakartotinai pasitepti apsauga nuo saulės.
Reguliariai naudokite apsaugos nuo saulės priemones
Lauke būnantiems vaikams reikia naudoti priemones su bent SPF50+ apsauga nuo saulės. Rinkitės apsaugos nuo saulės priemones su UVA ir UVB apsauga. Laikykitės ant buteliuko pateiktų instrukcijų – paprastai priemone reikia pasitepti likus 30 minučių prieš einant į lauką ir teptis pakartotinai ne rečiau kaip kas dvi valandas. Naudokite apsaugos nuo saulės priemones toms kūno vietoms, kurios nėra apsaugotos drabužiais, pvz., veidui, ausims, kaklui, rankoms, plaštakoms, kojoms ir pėdoms. Paplaukioję ar sušlapę visada pasitepkite dar kartą, net jei gaminys yra atsparus vandeniui.
Patikrinkite vaistus
Kai kurie vaistai padidina jautrumą UV spinduliams.Paklauskite savo gydytojo arba vaistininko, ar jūsų vaiko vartojami vaistai didina jautrumą saulei, o jei taip, imkitės papildomų atsargumo priemonių odai apsaugoti.
Pastaba. Rekomenduojama visiems jaunesniems nei penkerių metų vaikams skirti vitamino D papildų, kad jo kiekis būtų pakankamas.
Venkite deginimosi ir soliariumų
57 % paauglių mano, kad įdegis yra patrauklus (7), tačiau deginantis saulėje ir lankantis soliariumuose gaunami UV spinduliai didina odos vėžio riziką (6) ir sukelia fotosenėjimą (2). Įsitikinkite, kad jie supranta UV įdegio keliamą pavojų tiek sveikatai, tiek išvaizdai. Jei jie vis tiek nori degintis, verčiau pasiūlykite naudoti savaiminio įdegio priemones. Priminkite jiems, kad reikia naudoti apsaugos nuo saulės priemones – savaiminis įdegis odos neapsaugo.
Išmokykite juos saugaus buvimo saulėje
Tyrimas parodė, kad daugiau kaip pusė paauglių, būdami saulėkaitoje ne visada naudoja apsaugos nuo saulės priemones (7). Jiems anksti įpratus naudoti apsaugos nuo saulės priemones, jie mokės rūpintis savo oda būdami vyresni.
Pastaba. Įsitikinkite, kad visi prižiūrintys asmenys, pvz., darželiai, auklės ar mokykla, laikosi tų pačių taisyklių kaip ir jūs. Pasirūpinkite apsauga nuo saulės bei apsauginiais drabužiais ir patikrinkite, ar per pertraukas yra galimybė būti šešėlyje.
Patikrinkite visą kūną (iš priekio ir nugaros), ar nėra kokių nors pokyčių ar įtartinų dėmių.
Atsistokite prieš didelį veidrodį, kad matytumėte save visu ūgiu. Rankoje laikykite kitą veidrodį, kad galėtumėte apžiūrėti sunkiai matomas kūno vietas, ypač atkreipdami dėmesį į sritis, kurias pasiekia saulė.
■ Ar jie gali pateikti jūsų gydymo suvestinę?
■ Kaip reguliariai vyks jūsų tolesni vizitai?
■ Ar jums reikės atlikti kokius nors tyrimus ir kaip
dažnai?
■ Ar jūsų tolesnė priežiūra bus teikiama klinikoje?
■ Kokius šalutinius poveikius galite patirti?
■ Su kuo galite pasikalbėti, jei turite klausimų?
■ Kaip sumažinti vėžio pasikartojimo riziką?
■ Kokios vietinės pagalbos paslaugos yra prieinamos?
■ Į ką turėtumėte kreiptis pastebėję įspėjamąjį požymį
arba pasireiškus naujiems simptomams?
■ Kaip pasirūpinti, kad būtų patikrinti jūsų kraujo
giminės?
IMKITĖS VEIKSMŲ
APSISAUGOKITE NUO
ODOS VĖŽIO
TIKRINKITE ODĄ IR STEBĖKITE,
AR NĖRA POKYČIŲ.
Pastebėję įspėjamųjų požymių, nedelskite.
Užsiregistruokite vizitui pas gydytoją.
Jei anksčiau sirgote odos vėžiu, jums kyla didesnė jo pasikartojimo rizika.1,2
Kartą per mėnesį apžiūrėkite savo odą, ar nėra darinių, kurie:
→ Atrodo kitaip nei visa oda („bjauriojo ančiuko“ požymis)
→ Pasikeitęs darinio dydis, spalva ir (arba) forma
→ Darinys yra asimetriškas arba turi nelygius kraštus
→ Darinys yra šiurkštus ar pleiskanojantis (kartais galite užčiuopti darinius, kol jų dar nesimato)
→ Darinys yra kelių atspalvių
→ Darinys niežti
→ Darinys kraujuoja arba šlapiuoja
→ Atrodo kaip žaizdelė, bet negyja
MELANOMA: ŽINOKITE SAVO ABCDE
Svarbu anksti nustatyti ir pradėti gydyti melanomą.
Melanoma turi savo įspėjamuosius požymius, vadinamus ABCDE taisykle:
ODOS VĖŽIO ATPAŽINIMAS
4 pagrindiniai įtartinų odos pažeidimų tipai
Melanoma
Tai rečiausia odos vėžio forma, tačiau pati pavojingiausia. Ji gali pasireikšti bet kokio amžiaus žmonėms, skirtingai nuo kitų rūšių vėžio, kuriuo dažniau serga vyresni žmonės. Ji prasideda kaip dėmė, kuri ilgainiui tampa tamsiai pigmentuota, įgauna netaisyklingus kraštus ar skirtingas spalvas, arba tai gali būti greitai augantis rausvas ar raudonas mazgelis. Ji gali plisti
į kūno vidų, todėl būtina nedelsiant imtis gydymo.
Bazinių ląstelių karcinoma
Tai pati dažniausia odos vėžio forma, tačiau mažiausiai pavojinga. Paprastai tai būna padidėjęs odos spalvos mazgelis
blizgiu, perlamutriniu paviršiumi, negyjanti žaizdelė arba šiek tiek sukietėjęs gumbelis, kuris laikui bėgant palaipsniui auga.
Negydant ji gali išopėti ir įsiskverbti į gilesnius audinius.
Plokščialąstelinė karcinoma
Tai antroji pagal dažnumą odos vėžio forma, pasireiškianti tose odos vietose, kurios buvo dažnai veikiamos saulės, pavyzdžiui, veido ir galvos odos srityse. Ji atsiranda kaip kietas mazgelis,
kuris gali greitai augti, išopėti ir šlapiuoti. Ji gali greitai plisti, ypač jei atsiranda ant lūpų, ausų, rankų ir kojų pirštų arba imunosupresinius vaistus vartojantiems pacientams. Dažniausiai būtinas chirurginis šio vėžio gydymas.
Aktininė keratozė
Ji dažniausiai pasitaiko vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonėms, labiausiai saulės veikiamose vietose, pvz., veido, kaklo, ausų, plaštakų nugarinės dalies ir galvos odos srityse. Jai būdingos
raudonai rudos žvynuotos ir šiurkščios odos plokštelės. Darinius reikia gydyti, kad būtų išvengta ligos progresavimo; negydomi jie gali progresuoti į plokščialąstelinę karcinomą – tam tikros rūšies odos vėžį (60 % PLK išsivysto iš AK pažeidimų).
UŽDELSTAS GYDYMAS
GALI KAINUOTI GYVYBES
Odos vėžys yra viena iš labiausiai paplitusių vėžio formų pasaulyje3 ir taip pat labiausiai išgydoma liga, jei diagnozuojama anksti. Tačiau daugelis žmonių
neskuba kreiptis į gydytoją pastebėję įspėjamuosius požymius.4
Apklausti dermatologai teigė, kad daugiau nei pusė jų pacientų galėjo būti sėkmingai gydomi, jei būtų laiku kreipęsi dėl gydymo.
Nuosekli savistaba ir reguliari gydytojo apžiūra yra labai svarbu. Tai gali padėti jaustis žymiai ramiau ir padidinti sėkmingo gydymo tikimybę, jei atsirastų odos vėžys arba išgydytas vėžys atsinaujintų.
! Reguliariai tikrinant odą ir anksti atkreipiant dėmesį į bet kokius pokyčius, padidėja sėkmingo gydymo tikimybė.
SVEIKIMAS PO ODOS VĖŽIO
Palaikykite savo fizinį ir emocinį sveikimą:
Rūpinkitės savo oda
Venkite ilgai būti saulėje, ypač tarp 10 ir 16 val. Naudokite aukštą apsaugą suteikiantį kremą nuo saulės, apsaugantį nuo UVA ir UVB spindulių. Kai kurie vaistai gali padidinti jautrumą saulei, todėl pasitarkite su gydytoju. Išlikite budrūs ir reguliariai tikrinkite odą, ar nėra pokyčių požymių.
Rūpinkitės savo kūnu
Būtinai dalyvaukite visuose vizituose pas savo priežiūros
specialistus, kad būtų galima stebėti jūsų gijimą ir sumažinti
riziką, jei vėžys atsinaujintų. Taip pat galite paspartinti savo
pasveikimo procesą, jei, gydytojui patarus, subalansuotai
maitinsitės ir užsiimsite lengva fizine veikla.
Rūpinkitės savo emocine sveikata
Dalyvavimas tolesniuose vizituose gali padėti geriau kontroliuoti jūsų sveikimą. Taip pat gali būti naudinga lankytis vietinėje pagalbos grupėje ir užsiimti tokia veikla, kaip dienoraščio rašymas, bendravimas ir kita mėgstama veikla. Kiekvieno žmogaus sveikimo procesas yra skirtingas, todėl šiuo keliu eikite savo tempu.
Priežiūra ir pagalba
Priklausomai nuo situacijos, priežiūra po gydymo gali apimti tolesnius vizitus, tyrimus arba aptarimą, kaip išsaugoti sveikatą ir sustiprinti jėgas. Jūsų priežiūros specialistai padės jums, todėl nebijokite užduoti klausimų ar paprašyti patarimo, kai jums jo prireiks.
Klausimų, kuriuos galite užduoti savo priežiūros specialistams, sąrašą rasite šio lankstinuko galinėje pusėje.
Dar vienas svarbus etapo po gydymo aspektas – stiprus palaikymas, kurį gali suteikti draugai, šeima arba pagalbos specialistai. Šie žmonės padės jums žengti pirmyn – atsigauti fiziškai ir emociškai.
Patarimas. Atviras ir nuoširdus bendravimas su žmonėmis, kuriais pasitikite, gali palengvinti jūsų emocinę būseną. Jūsų artimieji nežino, ko tikėtis, todėl pasakydami jiems, kaip jaučiatės, padėsite jiems jaustis geriau.
1 Melanoma, Version 2.2016, NCCN Clinical Practice Guidelines in Oncology. D. Coit et al., August 2010.
PMID: 27059193, DOI: 10.6004/jnccn.2010.0051
2 Basal cell and squamous cell skin cancers. S. Miller et al., August 2010. PMID: 20870631,
DOI: 10.6004/jnccn.2010.0062
3 International Agency for Research on Cancer
4 Euromelanoma survey of 1,347 dermatologists, November 2014 - March 2015
5 Thamm J, et al. Diagnosis and therapy of actinic keratosis. March 2024. doi: 10.1111/ddg.15288. PMID: 38456369